Prof.Dr. Selçuk YÜCEL

profdrsyucel@gmail.com

Acıbadem Randevu (7/24) : 444 55 44
Koordinatör : 0530 313 24 68 < Whatsapp >

Muayene Adresleri

Acıbadem Üniversitesi
(SGK Anlaşmalı) Atakent, İstanbul
Maslak, İstanbul
Kadıköy, İstanbul

Posterior Üretral Valv (PUV)

Posterior üretral valv ya da kapakçık olması böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilecek önemli bir doğumsal hastalıktır. Endoskopik olarak günübirlik bir ameliyat ile kapakçık açılabilir. Tedavilere dirençli idrar kaçırma hastalığı olan olgularda teşhisi konmamış posterior üretral valv ya da kapakçık hastalığı olabilir.

Çocukluk yaşı böbrek yetmezliğinin en önemli nedenlerinden biri idrar yolundaki perdeciklerdir. Posterior üretral valv olarak adlandırılan işemeyi engelleyen bu perdecikler çocukluk yaşlarının prostat hastalığı olarak da düşünülebilir.

Prenatal hidronefroz ile yakalanabildiği gibi ileri yaşlarda sadece işeme bozukluğu yakınmaları ile de saptanabilir.

Posterior üretral valv teşhisi işeme sistoüretrografisi ya da voiding sistoüretrografisi olarak adlandırılan mesaneye idrar yolunda ince bir sonda yardımı ile boyalı bir sıvının verilmesi esnasında çekilen röntgen filmi ile konulur.

Beraberinde sıklıkla vezikoüreteral reflü de vardır. Teşhis edilir edilmez cerrahi girişim ile perdecikler açılmalıdır. Perdeciklerin açılması endoskopik cerrahi ile yapılır ve genellikle çocuk işlem sonrası hemen evine dönebilir. Perdecik açılmasından sonra böbreklerin ve mesanenin etkilenme durumuna göre takip düzenlenir. Bazı çocuklarda valv mesanesi olarak adlandırılan mesanenin idrar tutma yeteneğinin kaybolması ve bir süre sonra da tam tersi olarak idrar boşaltma yeteneğinin kaybolması ile karakterize bir hastalık gelişebilir.

5 yaşında erkek çocuk ultrasonda her iki böbrekte büyüme ve VCUG de grade 5 VUR ile başvuru

Ziyaretçi ilgisi:

  • mesane tabanında posterior üretral valv düşündüren gorunum izlenmektedir

Yasal Uyarı

İşbu internet sitesinin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirme amacı ile düzenlenmiştir. Bu site içerisinde yer alan hiçbir bilgi ziyaretçiler tarafından tavsiye olarak değerlendirilip hiçbir karar veya eyleme neden olamaz. Bu gibi bir durumda bütün sorumluluk siteyi ziyaret edene ait olacaktır.

İletişim Bilgileri

Prof.Dr. Selçuk Yücel

Üroloji ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı
profdrsyucel@gmail.com

Acıbadem Randevu (7/24) : 444 55 44
Koordinatör : 0530 313 24 68
___________ < Whatsapp >

Muayene Adresleri

Acıbadem Üniversitesi
Atakent, İstanbul (SGK Anlaşmalı)
Maslak, İstanbul
Kadıköy, İstanbul
Scroll to Top