Prof.Dr. Selçuk YÜCEL
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
Tel: 0 216 625 45 45
İstanbul Florence Nightingale Hastanesi
Tel: 0 212 375 65 65

MUAYENEHANE / KONSÜLTASYON
Fulya Mah. Yeşilçimen Sok. No: 12/436 Şişli / İST
İst.Avrupa Tel: 0 212 266 72 22

Bağdat Cad. No: 448/1 Suadiye - Kadıköy / İST
İst.AsyaTel: 0 216 372 60 60
Doktor GSM: 0 530 313 24 68

Sünnet Sonrası Gömük Penis ve Kısa Penis

Sünnet sonrası ebeveynleri en sık rahatsız eden şeylerden biri çocuğun pipisindeki kozmetik görünümdür. Özellikle kilolu olan çocuklarda pipi sünnet sonrası giderek cilt altına doğru kaçar hatta bazen hiç gözükmemeye başlayabilir. Bu durum gömük penis olarak adlandırılır.

Gömük penis olan çocuklar sıklıkla kısa pipi ya da mikro penis olarak düşünülüp ileri tetkikler yapılabilir. Genelde çocukların pipi boyu normaldir ama pipiyi dışarıda tutan bağlar çocukta yeterli gelişmediği için içeriye kaçmaktadır. Bu durum doğumsal bir anormallik nedeniyle olur ve pipiyi dışarıda tutan bağlar hatalı olarak pipinin gövdesi yerine sünnet derisine bağlıdır. Sünnet derisi kesilince de bağlar kesildiği için pipi vücut içerisine kaçar. Kilosu fazla olan çocuklarda cilt altı doku daha da kalın olduğu için görünüm daha da gömük olarak gözükür.

Yenidoğan sünnetlerinde durum daha sık olsa da yaşa kadar pipinin kendiliğinden dışarı doğru büyüdüğü izlenebilir. Ancak yaş sonrasında gömük penisin düzelmesi pek beklenmez. Cerrahi onarımın yaş öncesi ergenliğe giriş öncesinde yapılması önerilir.

Çocukların ve ebeveynlerin yakınması pipinin yaşdaşlarına ve akranlarına göre küçük gözükmesi olduğu kadar cilt altında idrar kalmasına bağlı olarak idrar kokusu da olabilir. İlerleyen yaşlarda durum giderek daha da belirgin olabileceği için erişkin hayatta cinsel ve psikolojik sıkıntılar da başgösterebilir.

Gömük penis onarımı çoğu zaman sünnet benzeri bir operasyon ile penis kökünün çevre dokulara dikişlerle sabitlenmesi olarak yapılır. İşlem günübirliktir ve özel bir pansumanı yoktur. Ancak işlem penis sinirlerine çok yakın bir alanda yapıldığı için mutlaka çok tecrübeli çocuk ürolojisi uzmanlarınca yapılması önerilir. İşlem sonrasında 2 gün içinde çocuk yıkanmaya başlayabilir ve 7. günde eski haline tamamen kavuşur. Sonuçlar ilk dönemde oldukça başarılı olsa da çok hızlı kilo alan çocuklarda geri çekilme tekrar izlenebilir ve kilo aldıkça yeni operasyonlara gerek duyulabilir.

Bu makalenin orjinali Doktor Takvimi sitesinde yayınlanmıştır.