Prof.Dr. Selçuk YÜCEL
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
Tel: 0 216 625 45 45
İstanbul Florence Nightingale Hastanesi
Tel: 0 212 375 65 65

MUAYENEHANE / KONSÜLTASYON
Fulya Mah. Yeşilçimen Sok. No: 12/436 Şişli / İST
İst.Avrupa Tel: 0 212 266 72 22

Bağdat Cad. No: 448/1 Suadiye - Kadıköy / İST
İst.AsyaTel: 0 216 372 60 60
Doktor GSM: 0 530 313 24 68

Gömük, Eğri veya Kısa Penis ve Penis Uzatma

sünnet sonrası oluşan gömük penis

sünnet sonrası oluşan gömük penis

 

Gömük Penis – Gömülü Penis

Gömük penis bir hastalık olmayıp, dışarıda görülmeyen penis anlamında kullanılır. Sünnetsiz çocuklarda sünnet derisi dışta göründüğünden bu durum aile tarafından anlaşılmayabilir. Çocuk yatar pozisyondayken dışta sallanan sünnet derisi iki parmak arasında tutulduğunda arada penis gövdesi yoksa bu durum gömülü penis olarak değerlendirilebilir.

Sünnet olmuş çocuklarda gömük penis tespit etmek daha basittir. Penisin olması gerektiği yerde kuyu ağzı gibi bir çukur görülür, dışarıda sallanan bir penis yoktur.

gömük pipi

Gömülü penis bir hastalık değildir, ancak kozmetik bir sorundur. Erkek çocuk için penis görüntüsünün hem cinsel hem de ruhsal yönden önemi çok büyüktür. Ereksiyon sırasında yeterli boyut kişiyi de partnerini de memnun etmelidir. Kısacası penis ereksiyon halindeki boyutu ile değerlendirildiğinden sadece gömüklük önem taşımayabilir. Beraberinde aşırı derecede küçüklük söz konusu ise tedavi gereklidir.

Bebeklerde gömülü penisin %80’den fazlası sadece sünnetle düzelebilmektedir. Bu yüzden erken çözüm sünneti çok önemlidir.

Çocuklarda küçük penis, kısa penis, gömük penis veya eğri penis doğumsal bozuklara bağlı olabildiği gibi sünnet hatalarına da bağlı olabilir. Penis bozuklarının ameliyatla cerrahi tedavisi mümkündür. Operasyon tekniği ve süresi daha karmaşık ve uzun olsa bile çoğu zaman aile ve hasta için sünnetten farksızdır. Ameliyatın hemen sonrasında penisteki düzelme çoğu zaman hemen fark edilir ve hasta aynı gün evine gönderilebilir.

Küçük Penis – Kısa Penis

Erkek genital organlarında aileleri en sık endişeye sürükleyen şey penis boyunun kısalığıdır. Bilinmesi gereken şey küçük penisin (penisin hastalıklı ufaklığı) yani mikropenisin son derece nadir bir hastalık olduğudur. Genellikle nedeni genetik veya hormonal hastalıklardır. Yapılan hormon tedavileri ile oldukça iyi sonuçlar alınabilmektedir. Ülkemizde en sık gördüğümüz pipi bozukluğu ise sünnet sonrası sünnet hatası olarak gözlenen gömük penis durumudur. Özellikle kilolu çocuklarda sünnet yapılırken pipiyi vücut dışında tutan bağlara dikkat edilmez ve sünnet sonrası pipi göbeğin içine yağ katmanlarına kaçar.

Pipinin dışarı çıkmasının beklenmesi önerildiği için bu çocuklar ergenliğe ne yazık ki özgüven eksikliği ile girerler. Kilo verilmesi genellikle yetersiz pipi boyu uzaması verir. Bu çocukların pipi boyutlarının pipinin göbek içinden alınıp dışarıya sabitlenmesi ve uzatılması gereklidir. Cerrahi girişimin yaşı mutlaka 10 yaş öncesi olmalıdır. Cerrahi girişim değişik tekniklerle yapılsa da genellikle çocuk aynı gün evine gidebilir.

Penis Uzatma – Penis Büyütme

Penis boyunun kısalığı ise penis uzatma ya da penis büyütme ameliyatları ile düzeltilebilir. Bunun tedavisinde öncelikle fizik muayenede ameliyatın gerekli olup olmadığına karar verilir. Eğer ölçümlerin sonucunda tedavi ihtiyacı olduğuna karar verilirse penis uzatma veya penis büyütme ameliyatı yapılabilir.

Penis Uzatma Ameliyat Resimleri


eğri penis 

Eğri Penis

Diğer bir ergenlik öncesi düzeltilmesi gereken doğumsal anormallik ise penis eğriliğidir. Çocuklarda penis eğriliği ebeveyn tarafından çocuğun ereksiyonu esnasında fark edilir. Penis eğriliği ile beraber penis idrar deliğinde anormallik – hipospadias olması sıktır. Hipospadias, peniste bulunan idrar deliğinin normalde olması gereken yerin daha aşağısında olması durumudur. Bunun dışında epispadias, penis travmaları ve sünnet sonrası penis cildinin kısa bırakılması gibi pek çok nedene bağlı olarak penis eğriliği olabilmektedir.

Doğumsal Penis Eğriliği (Konjenital Penil Kurvatür  veya Kordi)

Çocuklarda gömük, kısa, veya görülemeyen pipi cerrahi olarak yüksek başarı ve konfor ile tedavi edilebilen bir durumdur.

Tek başına olan penis eğrilikleri günübirlik bir cerrahi girişim ile düzeltilebilinir. Çocuk aynı gün evine gönderilebilir.

Ziyaretçi ilgisi:

  • pipi ameliyatı
  • pipiyi büyütmek