Prof.Dr. Selçuk YÜCEL
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
Tel: 0 216 625 45 45
İstanbul Florence Nightingale Hastanesi
Tel: 0 212 375 65 65

MUAYENEHANE / KONSÜLTASYON
Fulya Mah. Yeşilçimen Sok. No: 12/436 Şişli / İST
İst.Avrupa Tel: 0 212 266 72 22

Bağdat Cad. No: 448/1 Suadiye - Kadıköy / İST
İst.AsyaTel: 0 216 372 60 60
Doktor GSM: 0 530 313 24 68

Yatak Islatma (Gece İdrar Kaçırma)

Yatak ıslatmasının (Gece idrar kaçırma) altında ciddi hastalıklar yatabilir. Gece alt ıslatan çocukların mutlaka tecrübeli doktorlarca değerlendirilip önemli bir nedeni olup olmadığı araştırıldıktan sonra tedavi yollarına başvurulmalıdır. Tedavilere yanıt alınamayan dirençli çocuklarda kombinasyon tedavileri ile iyi sonuçlar alınabilir.

5 yaş üzerindeki çocukların bir ayda iki kezden fazla yatak ıslatması tıbbi olarak yatak ıslatma olarak adlandırılır. Tüm çocukların yaklaşık %15 ‘i 16 yaşına kadar yatak ıslatabilir. Özellikle anne babasında yatak ıslatma olan çocuklarda daha sık olarak bu rahatsızlık görülür.

Yatak ıslatması olan çocuklarda nadir de olsa bazen böbrek hastalıkları ya da şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar olabilir. Bu nedenle çocukların öncelikle bir uzman tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır.

Çocuğun yatak ıslatmasının önüne geçmek için akşam yemeği sonrasında aldığı sıvının kısıtlanması, gün içinde aldığı gazlı içeceklerin ve aşırı şeker yükünün engellenmesi, gündüz işeme zamanlamasının 2-3 saatte bire çekilmesi, yatmadan önce çişinin yaptırılması ve anne babanın da kendileri yatarken bir kez daha çocuğu tuvalete götürmesi denenebilir.

yatak ıslatma alarmı

yatak ıslatma alarmı

Yatak Islatma Tedavisi

Yanıtsız çocuklarda ideal tedavi çocuğun iç çamaşırına ya da çarşafına alarm takılmasıdır ki çocuk her yatağını ıslattığında bu alarm çalacak ve anne baba kalkıp hem çocuğun yatağını değişterecek hem de tuvalete götürecektir. Bu sayede çocuk geceleyin bir süre sonra uykuda mesanesinin dolduğunu hissedip kendisi tuvalete gitmeye başlayacaktır. %75 civarında kalıcı başarı sağlayan bu yöntemin dezavantajı anne ve babanın sürekli uyumunu gerektirmesidir. 3 ay içinde ilerleme sağlanmaması durumunda ilaç tedavilerine geçilmesi gereklidir.

İlaç tedavilerinde en etkin olanı böbreklerden gece idrar oluşumunu engelleyen dezmopressin ihtiva edenlerdir. Yatmadan 1 saat önce alınan ilaç ile yatak ıslatma %90 oranında engellenir. İlacın dezavantajı ise ilaç kesildiğinde yatak ıslatmanın tekrar başlamasıdır. İlaç kullanımındaki amaç çocuğun gece idrar kontrolünü kendi kendine sağlamasına kadar altının kuru tutulmasıdır.

Dezmopressine yanıtsız olan çocuklarda ilaç dozlarında değişiklikler yapılması veya başka ilaçlar ile kombinasyonlar yapılması çok tatminkar sonuçlar alınmasını sağlayabilir.